Wycieczkowo-projektowo-warsztatowa wiosna w Jedynce

Klasy 3a i 2f na wycieczce do Czech


30 maja 2015 klasa 3f z p. Katarzyną Hołownią odwiedziła Muzeum Kryminalistyki


W dniach 26- 29 maja klasy 2 e i 3 b uczestniczyły w  wycieczce do Poznania, Drezna i Saksonii Drezdeńskiej. Podczas naszej wycieczki poznaliśmy piękno jednego  z najstarszych miast w  Polsce ale też walory przyrodnicze  malowniczego zakątka Europy jakim jest  Saksonia. W Dreźnie odwiedziliśmy jedną z największych galerii malarstwa w Europie Zwinger, gdzie obcowaliśmy z  dziełami  takich mistrzów jak Rubens, Rembrand, Durer. W Miśni przyglądaliśmy się jak wykonuje się cenioną na całym świecie porcelanę. Z Saksonii  wyjeżdżaliśmy  po obejrzeniu zapierającej dech  w piersiach  panoramy Saksonii  z Bastai-punktu widokowego a wcześniej płynęliśmy łódkami po Wąwozie Kamienica. Podczas naszego pobytu mieliśmy też okazję sprawdzić  naszą  znajomość języka niemieckiego! (Anna Klein)


28 maja klasa 1c waz z wychowawczynią – panią Barbarą Kamińską wzięła udział w warsztatach architektonicznych. film


W dniu 19.05.2015 klasa 2b i 2c wyruszyły na wycieczkę do zabytkowej kuźni wodnej w Gdańsku Oliwie. Po drodze zwiedziliśmy pocysterskie zabudowania klasztorne wraz z pięknym parkiem. Uważnie słuchaliśmy opowiadania pani Pękalskiej i pana Dariusza Wilka (opiekuna kuźni), czego dowiedliśmy podczas rozwiązywania krzyżówek na podsumowaniu wycieczki – wszystkie hasła zostały odgadnięte. Kuźnia, ciemna i mroczna, z szumem spadającej wody, oświetlona została ogniem z rozpalonych pieców. Rozgrzane w nich do czerwoności żelazo kuli i pięknie formowali tutejsi kowale. Udało nam się też usmażyć kiełbaski i chleb. Kuźnia nasza to kuźnia wyjątkowa – jedna z niewielu w Polsce, gdzie na oryginalnych, czynnych urządzeniach (koło wodne, nożyce, młot) można pokazać jak zaprzęgnięto wodę do pracy. Kowal to zawód, który zanika. Nie on jeden – bo czy wiecie co robi bednarz i zdun?


Uczniowie Jedynki na Uniwersytecie Gdańskim

Grupa uczniów z naszej szkoły wraz z germanistką panią Darią Sutowicz brała udział w projekcie „Deutsch ist in. Uni-Deutschkurs für Schüler” przygotowanym i prowadzonym przez studentów Filologii Germańskiej Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem dr Izabeli Kujawy. Zajęcia miały charakter warsztatowy.

Tematyka zajęć:

  1. Czy wiesz, że Angela Merkel ma polskie korzenie? (Weiβt du, dass Angela Merkel polnische Wurzeln hat?)
  2. Czy gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść? (Wie viele Köche verderben den Brei?)
  3. Ile kości ma człowiek? (Wie viele Knochen hat ein Mensch?)
  4. Dlaczego piłka jest jedna a bramki są dwie? (Warum gibt es zwei Tore Und nur einen Ball?)
  5. Głodny jak wilk czy jak niedźwiedź? Czy nasi sąsiedzi w Niemczech widzą świat w przysłowiach tak samo, jak my? (Deutsche Sprichwörter und ihre polnischen Entsprechungen)
  6. Bist du klug genung? Wettbewerb mit Überraschung.

W dniach 11-13.05.2015 klasa Ie z p. Dorotą Gorzejewską,  p. Anną Matłosz i p. Margarutą Tuczko była na wycieczce w Warszawie. Spędziliśmy razem cudowny czas, poznaliśmy się lepiej a przy okazji odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, takich jak Muzeum Historii Żydów Polskich, Niewidzialną Wystawę, Muzeum Pawlak, taras widokowy w Pałacu Kultury, Telewizję Polską,  Stare Miasto, Plac Zamkowy, byliśmy w Teatrze Rozmaitości no i oczywiście w Złotych Tarasach:-)
Za rok znowu wspólny wyjazd:-)!!!


London Calling…

Fotograficzne wspomnienia z wycieczki uczniów z klas IIF, IIB, IIC, IID, IIA, IA, IC do Londynu, Hampton Court i Oxfordu pod opieką pań Lucyny Lipińskiej, Anny Arndt, Małgorzaty Lesisz i Joanny Szymańskiej. Widoki wspaniałe, uczniowie super 🙂 Znajomość języka angielskiego potwierdzona 🙂 (Joanna Szymańska)W dniach 11-13 maja klasa I f  wraz z opiekunkami p. Grażyną Sztarbałą i p. Zofią Kolasą odpoczywały w pięknym komplekcje rekreacyjno-wypoczynkowym w Darłówku. Pogoda dopisała, chociaż też trochę popadało, ale nie było to problemem. Świetnie się bawiliśmy na plaży i terenach wokół obiektu, pobyliśmy ze sobą, pospacerowaliśmy, podziwialismy cudowny zachód słońca. Uczniowie spisali się na medal! (Grażyna Sztarbała)


Wymiana młodzieży – „Szkoła liderów” – Wilno 2015

link


Klasa 3c na wycieczce w Warszawie