Wokół filmu „Jak to jest”

W związku z emocjami, które pojawiły się po udziale uczniów klas pierwszych w pokazie filmu w ramach Akademii Multikina dla gimnazjum (film bez ograniczeń wiekowych), przedstawiamy odpowiedź Multikina na skargę złożoną przez dyrekcję szkoły oraz komentarz nauczyciela etyki. Oferta Akademii w poniższy sposób prezentowała film:Szlachetne zdrowie… czyli co kino mówi nam o chorobach zagrażających życiu.

TEMAT LEKCJI:
• Film w walce z chorobą.
•Walczymy ze stereotypami.
•Choroba a tradycja literacka – nie tylko Jan Kochanowski.
•Empatia jako sztuka współodczuwania z innymi.

Ostatnio obejrzeliśmy film w ramach Akademii Filmowej pt. „Jak to jest”, który wzbudził wiele emocji.

Film opowiada o młodych chłopcach, w których beztroskim życiu pojawia się nieuleczalna choroba jednego z nich. Wzbudza to gwałtowny bunt i bezradność, okazuje się bowiem, że jeden z nich straci na zawsze przyjaciela, a drugi wszystko, co miał, czyli życie. Trudno jest się pogodzić osobie dorosłej z tak drastycznym wyrokiem, młodemu człowiekowi tym bardziej. Nigdy nie będzie miał rodziny, nie stanie się samodzielny, nie pozna smaku miłości.

Realizatorzy w dość przewrotny sposób zajęli się marzeniem chłopca o pierwszej miłości, która w końcu spełnia się w piękny sposób. Film pełen jest wulgaryzmów, to zabieg reżysera, który uwiarygadnia całą historię, bunt i ból dwóch młodych chłopaków niegodzących się z wyrokiem śmierci, jaki przyniosło im życie.

Wartością filmu są sprawy bliskie młodym ludziom współczesnego świata epatującego erotyką i zagubieniu w tym, co jest piękne i romantyczne, a tym, co od tego dalekie, poszukuje odpowiedzi jak odnaleźć się w rzeczywistości, w której brakuje jednego rodzica i co najważniejsze zmagania z własną śmiercią i śmiercią bliskiej osoby.

Anna Leszczyńska (nauczyciel etyki)