Jedynka w finałowym panelu Szkół z mocą

Szanowni Państwo! 

Z radością pragnę poinformować wszystkie osoby związane z Jedynką, że nasza szkoła znalazła się w finałowej szóstce szkół nominowanych do tytułu Szkoły z mocą zmieniania świata (Changemaker schools). To program organizacji Ashoka, który ma na celu wybranie szkół, które  cechuje innowacyjność, otwartość na nowe rozwiązania oraz chęć dzielenia się swoimi praktykami z innymi środowiskami. Ashoka szuka szkół,  które rozwijają u dzieci umiejętności społeczne, takie jak:   empatia, uważność, praca w grupie, przywództwo, kreatywność i otwartość na zmiany. W Europie działają w tej chwili 44 szkoły, które uzyskały ten zaszczytny tytuł. W Polsce program jest realizowany po raz pierwszy. 

Członkowie Ashoki na całym świecie, to osoby o niezwykłym autorytecie moralnym, powszechnie cenione i szanowane za swe dokonania.  To osoby przyczyniające się do zmian, w tym tych na polu edukacji. To właśnie te osoby nominowały  Jedynkę , a proces wyboru rozpoczął się od wskazania 20 szkół w Polsce, które zasłużyły na miano czyniących zmiany.  Decyzję o awansie  naszej szkoły do finału podjęli eksperci ze Stanów Zjednoczonych oraz Brazylii. 

Nominacja Jedynki do ścisłego finału oznacza udział w panelu organizowanym w Warszawie w dniu 25 lutego, w trakcie którego jury w składzie: Marta Czapińska, Budząca się szkoła; prof. Dorota Gołębniak, Collegium Da Vinci; dr Adam Jagiełło-Rusiłowski, Uniwersytet Gdański, Ashoka Fellow; Adrianna Lepka, Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego; Teresa Ogrodzińska, Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, Ashoka Fellow; Agata Stafiej-Bartosik, Ashoka Polska, Ashoka Fellow; Joanna Węgrzynowska, Bliżej Dziecka – wybierze te instytucje, które zasłużyły na miano „Szkoły z mocą zmieniania świata”. Wybrane szkoły otrzymają wsparcie ekspertów w codziennej pracy oraz możliwość wymiany doświadczeń z innymi placówkami.

Więcej o programie można przeczytać tutaj (kliknij). 

Nominacja Jedynki to ogromny zaszczyt, a także radość i duma. Pokazuje to, że droga zmian, na którą weszliśmy we wrześniu 2014 roku, jest doceniona przez ekspertów w kraju, a także poza jego granicami. Wzmocni to również nasze starania we współtworzeniu wraz z uczniami, rodzicami i środowiskiem lokalnym jeszcze lepszej szkoły, odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata. 

Oktawia Gorzeńska 

dyrektor szkoły

 

.