Dwa spojrzenia na Tydzień Tolerancji i Życzliwości

Od dyrekcji: Już w poniedziałek rozpoczyna się Tydzień Tolerancji i Życzliwości w naszej szkole. Projekt, który zrodził się w emocjach, był dla nas wszystkich lekcją kompromisu, granic, trudnych rozmów, zrozumienia dla kontekstu szkoły, demokracji i wielu wielu innych aspektów.

Dajemy swoim uczniom przestrzeń do podejmowania inicjatyw, realizowania przedsięwzięć, przewodzenia innym. Kładziemy duży nacisk na współpracę wszystkich stron szkolnej społeczności: uczniów, nauczycieli i rodziców, co oznacza, że spotykamy się przy wspólnym stole, by porozmawiać o pomysłach i planach i nadać im odpowiedni kształt. Mamy świadomość odpowiedzialności za młodego człowieka, dlatego przestrzeń do podejmowania inicjatywności zawsze wyzwala pytanie o jej cel i sens. Wszyscy powinniśmy mieć świadomość konsekwencji swoich działań.

Tydzień Tolerancji i Życzliwości to przykład niełatwego kompromisu pomiędzy pomysłem SU na organizację Dnia Subkultur a świadomością nas dorosłych na temat tego, jak wiele nietolerancyjnych przekonań leży w ideologii różnorakich grup. Świadomie (współ)tworzymy Jedynkę, dając przestrzeń do działań, ale duży nacisk kładziemy na refleksję i pytanie o sens tego, co robimy.

Ważnym aspektem jest również modelowanie młodych przywódców jako osób zdolnych do współpracy z innymi, otwartych na dialog, kompromis, cechujących się uważnością wobec ludzi i otaczającej nas rzeczywistości. Myślę, że cały projekt, choć niełatwy, wniósł wiele do procesów dziejących się w naszej szkolnej społeczności, a pomysły uczniów, nauczycieli i rodziców przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania.

Oktawia Gorzeńska


DWA BIEGUNY POGLĄDOWE

Tydzień Tolerancji i Życzliwości nadchodzi! Kontrowersje wokół planów SU. Brak reakcji uczniów.

Samorząd Uczniowski ogłosił, że w dniach 16-20 maja odbędzie się Tydzień Tolerancji i Życzliwości, podczas którego zostaną przeprowadzone m.in. tematyczne godziny wychowawcze, warsztaty tematyczne, ciekawe spotkania oraz wieczór filmowy. Chociaż od wydarzenia dzieli nas kilka dni, sprawa wzbudza wiele emocji wśród uczniów, którzy podzielili się na dwa obozy – część chętnie angażuje się w działania dotyczące tygodnia tematycznego, a inni głośno wyrażają swoje niezadowolenie lub nie przejawiają zainteresowania.

DWIE STRONY MEDALU

Uważam, że ten tydzień jest niepotrzebny – nie zmieni poglądów mniej tolerancyjnych osób, a może prowadzić do podziałów i kłótni. Nie mam zamiaru czynnie brać udziału w żadnych warsztatach.” – mówi jeden z niezadowolonych uczniów.

„Ja sądzę, że to ciekawa inicjatywa. Pozwoli na wymianę poglądów uczniów, poza tym spotkamy ciekawych ludzi i na pewno dowiemy się czegoś nowego. Z niecierpliwością czekam też na wieczór filmowy” – odpowiada jego koleżanka.

BRAK ZAINTERESOWANIA

W założeniu, Tydzień Tolerancji miał być projektem organizowanym przez całą społeczność szkolną – uczniów, nauczycieli i rodziców, jednak zaangażowanie młodzieży nie jest zbyt duże. Nie słychać wiele o przygotowaniach, a sporo osób nie wie prawie nic o planowanych działaniach i nawet nie chce się dowiedzieć.

DAĆ SZANSĘ?

Chociaż pomysł wzbudza kontrowersje i pytania, uważamy, że to przedsięwzięcie może być bardzo interesującym i pouczającym doświadczeniem dla całej społeczności szkolnej. Naszym zdaniem trzeba dać szansę nowemu pomysłowi i nie skreślać go z góry. Sądzimy, że podczas Tygodnia Tolerancji każdy znajdzie coś dla siebie, a może nawet zweryfikuje swoje poglady?

Autorzy:

Magda Stoltmann 1h
Martyna Kozdra 1g

Borys Paszkiewicz- 1c

Kasia Nieborek 1c


Nietypowy (ty)dzień subkultur

Długo oczekiwany Dzień Subkultur przybrał formę Tygodnia Tolerancji i Życzliwości. Motyw przewodni tego wydarzenia głosi wzajemny szacunek dla każdego człowieka, niezależnie od jego upodobań czy cech zewnętrznych. Społeczność Jedynki planuje w tym celu nietypowe przedstawienie tej kwestii poprzez różnorodne wydarzenia, m.in. dyskusje, rozmowy na godzinach wychowawczych, warsztaty z zaproszonymi gośćmi, wieczór filmowy, czyli projekcje filmów dotyczących tolerancji oraz projekty uczniów, także tych należących do mniejszych społeczności lub subkultur.

Dwie strony konfliktu

Wydarzenie wzbudza wiele kontrowersji. Cześć społeczności zdecydowanie zależy na realizacji programu „iwentu”. Aktywnie biorą udział w przygotowaniach i organizacji tego projektu. Druga strona sporu jest obojętna na działania grupy aktywnej. Niechętnie podchodzi do jakichkolwiek pomysłów. Nie podejmuje żadnych inicjatyw, a wręcz nie wie (nie chce wiedzieć?), co się będzie działo! Także jest za tym, aby wydarzenia w ogóle nie było.

Dlaczego tak jest?

Antagonizm spowodowany jest wieloma czynnikami. Najprawdopodobniej przyczyną tkwi w niechęci do zaproponowanej formuły wydarzenia, co na pewno demotywuje grupę uczniów zaangażowanych w projekt. Presja czasu negatywnie też wpływa na efektywność i rozgłos akcji. Odbywają się dodatkowe zebrania, aby zachęcić uczniów do współpracy i zażegnać konflikt. W czym tkwi problem? Chyba nie w działaniach tych uczniów, którzy wyszli z inicjatywą dnia subkultur. Więc w czym? Pytanie nasuwa się samo. Czy warto?…

Marta Laskowska I b

Maria Konarzewska I a

Jaśmina Nowak I F

Marcin Pniewski I h


TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

 

Niedługo, bo w dniach 16 -20 maja odbędzie się w naszej szkole Tydzień Tolerancji i Życzliwości. Zaczęliśmy przygotowania i wszyscy starają się wymyślać nowe atrakcje. Wielu uczniów, nauczycieli i rodziców zaangażowało się w ten pomysł!

Jakie atrakcje na nas czekają? Czego nowego się dowiemy? Czy warto organizować taki tydzień tematyczny?

Inny nie znaczy gorszy!

Celem tego tygodnia jest przybliżenie uczniom gimnazjum innych zwyczajów, kultur i poglądów oraz ukazanie, że odmienność nie może być powodem do dyskryminacji. Pamiętajmy, że wszyscy mamy takie same prawa. Nie powinno być we współczesnym świecie lepszych i gorszych! Szanujmy się! Poznajmy to, co często wydaje nam się obce i złe!

Co się będzie działo?

Każdy dzień będzie inny i fascynujący. Zaangażowała się cała społeczność szkolna. Będą spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty filmowe, konkursy plastyczne, pociąg tolerancji i inne atrakcje, nad którymi zespół odpowiedzialny jeszcze pracuje. Zapraszamy do udziału. To będzie dobry czas na refleksję nad własnymi poglądami.

Autorki:

Kaja Kacprowska 1h

Zofia Muszyńska 1c

Natalia Heimowska 1g

Dominika Miler 1 c