Pierwsza część wymiany polsko-niemieckiej za nami!

W dniach 9 – 13.05.2016 grupa 12 uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Doroty Gorzejewskiej, organizatora i koordynatora wymiany, oraz p. Katarzyny Hołowni uczestniczyła w spotkaniu młodzieży w Monachium w Niemczech. 

Swoją przygodę rozpoczęliśmy podróżą samolotem w poniedziałek wcześnie rano. Po przybyciu do szkoły partnerskiej Carl von Linde Realschule w Monachium  grupa niemiecka przywitała nas typowym bawarskim śniadaniem. Po rundzie zapoznawczej udaliśmy się na spacer po centrum miasta. Przebiegał on w grupach polsko – niemieckich. Popołudnie i wieczór nasi uczniowie spędzili u rodzin niemieckich.

Wtorek był dniem o tematyce sportowej. Zwiedziliśmy stadion Alianz Arena, a  kolejny dzień uczniowie mogli spędzić wspólnie czas na boisku szkolnym.

W środę poznawaliśmy kuchnię bliską uczniom. Zaczęliśmy od przygotowania listy zakupów, następnie kupiliśmy potrzebne produkty, by potem wspólnie gotować i próbować. Popołudnie spędziliśmy również wspólnie, organizując grilla na terenie szkoły także dla rodziców uczniów niemieckich. Efektem wszystkich działań kulinarnych będzie książka kucharska przygotowana przez uczniów.

Czwartek spędziliśmy wspólnie na wycieczce do Salzburga. W mieście Mozarta uczniowie w grupach międzynarodowych poznawali ciekawe miejsca, doskonalili swoje umiejętności językowe oraz pogłębiali nawiązane znajomości.

Ostatniego dnia zostały nagrane wywiady z uczniami. Będą one wykorzystane do stworzenia filmu pokazującego cały wspólny tydzień, ponieważ kamera towarzyszyła nam codziennie, dokumentując większość naszych wspólnych działań. 

Pożegnaniu towarzyszyła masa wzruszeń a nawet łez – to dowód na to, że było warto!!!! Uczniowie spędzili super tydzień w nowym miejscu, nawiązali nowe znajomości, skorzystali z gościny rodzin niemieckich, dzieląc się również z nimi swoimi doświadczeniami i opowiadając im o Polsce i o Gdyni.

Zabieramy się teraz do pracy, aby przygotować spotkanie z naszymi kolegami z Monachium u nas, w październiku tego roku!!! (tekst Dorota Gorzejewska)