Marta Laskowska i jej spojrzenie na Tydzień Tolerancji i Życzliwości

Marta Laskowska klasa 1b

Co i jak, czyli…

 

W ramach Tygodnia Tolerancji i Życzliwości odbyło się spotkanie ze studentami biorącymi udział w programie Erasmusa. Pozwoliło ono poszerzyć wiedzę Jedynkowiczów na temat współczesnych możliwości edukacji. Podzieleni na trzy grupy uczniowie poznali przedstawicieli z Rumunii, Japonii, jak i Polski, którzy już jakiś czas temu stanęli przed wyborem nowej uczelni oraz decyzją wyjazdu za granicę. Do rozmowy nie wystarczyła jedynie znajomość języka ojczystego, lecz także angielskiego, którym wszyscy posługiwali się z łatwością. Poczucie humoru, jakim wykazały się klasy, wzbudziło podziw wśród gości. Pomimo odległości, które dzielą kraje pochodzenia uczestników, wszyscy szybko znaleźli wspólny język. Obszerne odpowiedzi studentów na zadawane pytania pozwoliły wyznaczać i realizować cele, spełniać marzenia oraz rozwijać pasje odbiorców. Dzięki tak nietypowej, żywej lekcji, każdy zrozumiał, że świat stoi dla niego otworem…trzeba się po prostu uczyć i czerpać z tego przyjemność, ale przede wszystkim być sobą!

 

Mój komentarz do wydarzenia

 

            Wzbudzający wiele kontrowersji Tydzień Tolerancji i Życzliwości dobiegł końca. Wspaniała organizacja (koordynatorami byli uczniowie oraz  pani Małgorzata Lesisz) i program opracowany po wielu spotkaniach, długich przygotowaniach przez Samorząd Uczniowski, nauczycieli oraz rodziców wywołał mnóstwo pozytywnych emocji. Szczególnie jednak zainteresowanie wzbudził koncert niespodzianka, w czasie którego do uczniów na dziedzińcu dołączała cała społeczność szkolna. Możliwość warsztatów z obcokrajowcami i osobami niepełnosprawnymi, wspólna rozmowa, uśmiech i wiele pozytywnej energii – pozwoliła poznać Naszych dalekich sąsiadów, którzy pomimo innego pochodzenia, jak i zwyczajów, mają wspólne zainteresowania i zajęcia. Wyspy kulturowe, czyli nietypowa degustacja potraw z innych państw, umożliwiła poznanie smaków w ich odmiennej odsłonie. Show przeprowadzone przez grupę dziennikarską zaangażował gimnazjalistów pochodzących z rodzin  wielokulturowym do wzięcia udziału w wydarzeniu.

            Myślę, że ten niekonwencjonalny sposób „nauki” na temat tolerancji i życzliwości to nietuzinkowy pomysł na żywą lekcję kultury.