Korekta – co to takiego?

Na ostatnich zajęciach Grupa dziennikarska uczyła się korekty tekstów, co na pewno przyda się teraz i w przyszłości. Nie jest to łatwa sprawa, jak stwierdziły młode korektorki, ale pierwsza próba za nimi. Tym razem poprawiały teksty swoich koleżanek.

Oto teksty poprawione ( autor i osoba przeprowadzająca korektę były obecne na zajęciach 12 grudnia):

Lekcja techniki inaczej” (autorka Barbara Iwanicka 2 c/ korekta – Dominika Miler 2c)

28.11. 2016 r. klasa II c wraz z p. Anną Hetmańczyk oraz p. Anna Arndt uczestniczyła w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez restaurację Coco. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza przygotowywała makaron ryżowy z warzywami po tajsku, a druga penne z pulpetami drobiowymi i warzywami w sosie ze świeżych pomidorów. Obiema grupami kierowali zawodowi kucharze. W trakcie gotowania gimnazjaliści dowiedzieli się dużo na temat tego, w jakich produktach spożywczych należy szukać witamin. Uczniowie mieli okazję spróbować przygotowanych przez siebie i swoich kolegów dań. Cała klasa wróciła do szkoły zadowolona i najedzona.

Pomoc bez względu na wiek” (autorka Dominika Miler 2 / korekta Marta Laskowska 2b)

Chcesz zostać wolontariuszem, a obawiasz się, że jesteś za młody? Nie musisz być pełnoletni, aby pomagać. Młodzież gimnazjalna bierze czynny udział w różnego rodzaju akcjach. Poza satysfakcją, uczniowie otrzymują także punkty pomagające w dostaniu się do wymarzonego liceum. Coraz więcej słyszymy o balach charytatywnych, zbiórkach pieniędzy. Zaangażowani w te wydarzenia młodzi ludzie pragną przyczynić się do pojawienia się uśmiechu na twarzach osób potrzebujących. I co, dołączysz się? Podejmij wyzwanie i działaj!

W województwie pomorskim ferie już niedługo!” (autorka Katarzyna Nieborek 2c/ korekta Maria Konarzewska 2a)

Masz już plany na ferie? Może chciałbyś pojechać na obóz bądź zostać w domu z rodziną i spotykać się ze znajomymi, chodzić na lodowisko, czy po prostu odpoczywać?

Ferie to cudowny czas. My uczniowie możemy wtedy odetchnąć od szkoły, prac domowych oraz sprawdzianów. Przez dwa tygodnie rozwijamy swoje zainteresowania i pasje. Możemy poznać nowe osoby, uczestnicząc w zorganizowanych wyjazdach.

Nie wolno jednak zapominać, że w tym czasie możemy też uzupełnić zaległości w nauce. Od razu po feriach bowiem zaczynamy naukę w II semestrze, co oznacza, że możemy poprawić oceny z wielu przedmiotów i zadbać o lepsze świadectwo na koniec roku. Wszystko zależy od nas i nie powinniśmy o tym zapominać, pomimo dwóch tygodni odpoczynku.

Opowieść o bohaterze oparta na faktach” (autorka Maria Konarzewska 2 a / korekta Barbara Iwanicka 2 c)

Niedawno widziałam w kinie film pt. „Przełęcz ocalonych” w reżyserii Mela Gibsona. Oparta na faktach produkcja opowiada historię młodego żołnierza, który w czasie II wojny światowej zaciągnął się do wojska i wziął udział w jednej z największych bitew w historii – pod Hackson Ridge. Jednakże nie mógł się pogodzić z pozbawianiem życia innych, dlatego nie nosił broni.

Dzieło Gibsona zachwyca nie tylko fanów kina wojennego, ale i entuzjastów romansu, rodzinnego dramatu i opowieści o męskiej przyjaźni. Film udowadnia, że to co z pozoru mogłoby wydawać się niemożliwe, potrafi stać się możliwe, dzięki woli walki i wytrwałości.

Mnie najbardziej podobała się gra aktorska oraz realistycznie przedstawiona wojna. Produkcja skłania do przemyśleń na temat własnych wartości oraz tego, co jest dla nas w życiu ważne. Polecam obejrzeć ten film i doświadczyć tego samodzielnie.